Κώστας Στεφανίδης

Stefanidis_Profile pic

Ο Κώστας Στεφανίδης είναι μεταδιδάκτορας ερευνητής στο Κέντρο Υδρολογίας και Υδροπληροφορικής της Σχολής Πολιτικών Μηχανικών του ΕΜΠ. Είναι πτυχιούχος του τμήματος “Βιολογίας” του Πανεπιστημίου Πατρών, καθώς επίσης κάτοχος Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης στην “Οικολογία, Διαχείριση και Προστασία του Φυσικού Περιβάλλοντος” και διδακτορικού διπλώματος με εξειδίκευση στην υδατική οικολογία και λιμνολογία από το Πανεπιστήμιο Πατρών. Τα τελευταία 12 έτη έχει εργαστεί ως ερευνητής σε εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα (MARS, REFRESH, EUMON). Ειδικεύεται στην οικολογική αξιολόγηση της ποιότητας των εσωτερικών υδάτων με βάση τις υδρόβιες βιοκοινότητες, σύμφωνα με την Οδηγία Πλαίσιο 2000/60/ΕΚ. Διαθέτει εμπερία σχετικά με τη χρήση υδρόβιων μακροφύτων ως δείκτες αξιολόγησης της οικολογικής κατάστασης των ποτάμιων οικοσυστημάτων ενώ παράλληλα έχει εργαστεί ερευνητικά με αντικείμενο τις αλληλεπιδράσεις της υδρόβιας βλάστησης, του ζωοπλαγκτού και της τροφικής κατάστασης σε λίμνες της Ελλάδας. Επίσης, έχει συμμετάσχει στο σχεδιασμό και στη διεξαγωγή πανευρωπαϊκού πειράματος με σκοπό τη διερεύνηση των επιπτώσεων της κλιματικής αλλαγής στις υδρόβιες βιοκοινότητες και στην ποιότητα των εσωτερικών υδάτων. Σήμερα συμμετέχει ως ερευνητής στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα MARS όπου διερευνά το ρόλο της οικολογικής παροχής στη διαμόρφωση της οικολογικής κατάστασης τόσο σε επίπεδο λεκάνης απορροής όσο και σε Ευρωπαϊκή κλίμακα, ενώ παράλληλα αναλύει την επίδραση πολλαπλών πιέσεων σε βιοτικά και αβιοτικά χαρακτηριστικά των ποτάμιων οικοσυστημάτων στη λεκάνη απορροής του Πηνειού, στη Θεσσαλία. Έχει δημοσιεύσει επιστημονικά άρθρα σε έγκριτα διεθνή περιοδικά και έχει συμμετάσχει σε πολλά εθνικά και διεθνή επιστημονικά συνέδρια.