Γιάννης Παναγόπουλος

Yannis Panagopoulos

Ο Γιάννης Παναγόπουλος είναι ερευνητής στο Κέντρο Υδρολογίας και Υδροπληροφορικής της Σχολής Πολιτικών Μηχανικών του ΕΜΠ. Είναι πτυχιούχος του Τμήματος “Αξιοποίηση Φυσικών Πόρων και Γεωργική Μηχανική” του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος στην “Επιστήμη και Τεχνολογία Υδατικών Πόρων” και διδακτορικού διπλώματος στην επιστημονική περιοχή “Υδρολογία και Μη-Σημειακή Ρύπανση Επιφανειακών Υδάτων” από το ΕΜΠ. Έχει αναμιχθεί σε πολλά Ευρωπαϊκά ερευνητικά προγράμματα με πιο σημαντικά τα MARS, i-adapt, Euroharp, COST Action 869. Έχει ασχοληθεί με θέματα ποσότητας και ποιότητας νερού στα πλαίσια της διαχείρισης λεκάνης απορροής και υπό συνθήκες κλιματικής αλλαγής. Έχει οργανώσει δραστηριότητες συμμετοχικής μοντελοποίησης μέσω στενής επικοινωνίας με εμπλεκόμενα μέρη σε περιοχές μελέτης και έχει συντονίσει διεπιστημονικές ομάδες για την κατάρτιση προγραμμάτων αγροτικών μέτρων και την εκτίμηση της αποδοτικότητάς τους στην αντιμετώπιση υδατικών προβλημάτων. Παράδειγμα αποτελεί η οικονομική αξιολόγηση εναλλακτικών διαχειριστικών πρακτικών, η δοκιμή πρακτικών και οικονομικών εργαλείων-μέσων και η βελτιστοποίηση της επιλογής και εφαρμογής αυτών εντός μεγάλων αγροτικών εκτάσεων. Έχει ακόμα εργαστεί σε ερευνητικά προγράμματα του Αμερικανικού Ιδρύματος Επιστημών και του Υπουργείου Γεωργίας για την αειφορική διαχείριση της λεκάνης του Μισισιπή στις Μεσοδυτικές ΗΠΑ. Σήμερα συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα MARS (Διαχείριση Υδάτινων Οικοσυστημάτων και Υδατικών Πόρων υπό Καθεστώς Πολλαπλών Πιέσεων) στο οποίο συντονίζει τις ερευνητικές δραστηριότητες σε δύο υπό-πακέτα εργασίας (Multi-stressor framework in the European Southern basins, E-flow assessment at the European scale) και το πακέτο εργασίας που αφορά στη διερεύνηση της σχέσης πιέσεων-επίδρασης στα νερά σε Ευρωπαϊκή κλίμακα. Έχει δημοσιεύσει επιστημονικά άρθρα σε διεθνή περιοδικά και συνέδρια και είναι κριτής σε πολλά επιστημονικά περιοδικά που ειδικεύονται σε θέματα περιβαλλοντικής διαχείρισης. Στο ακαδημαϊκό/επιστημονικό προφίλ του εμπίπτουν ακόμα η σημαντική διδακτική εμπειρία στα πλαίσια προπτυχιακών και μεταπτυχιακών μαθημάτων του ΕΜΠ και ο συντονισμός συζητήσεων/παρουσιάσεων σε εθνικά και διεθνή συνέδρια.

Σύνδεσμοι: