Μαρίτα Μπέρτσιου

Η Μαρίτα Μπέρτσιου είναι Υποψήφια Διδάκτωρ στον Τομέα Υδατικών Πόρων και Περιβάλλοντος της Σχολής Πολιτικών Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου (ΕΜΠ). Είναι κάτοχος Διπλώματος Μηχανολόγου Μηχανικού από το Πανεπιστήμιο Πατρών, MBA στα Τεχνοοικονομικά Συστήματα (ΕΜΠ) και Μεταπτυχιακού στην Επιστήμη και Τεχνολογία Υδατικών Πόρων (ΕΜΠ). Εργάζεται από το 2007 ως Μηχανολόγος Μηχανικός σε ηλεκτρομηχανολογικά και περιβαλλοντικά έργα. Η έρευνά της, που χρηματοδοτείται από το Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας (ΕΛΙΔΕΚ), επικεντρώνεται σε Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας, Διαχείριση Υδατικών Πόρων, Υβριδικά Συστήματα Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας, Συστήματα Αποθήκευσης Ενέργειας, Αφαλάτωση μέσω ΑΠΕ. Έχει συγγράψει άρθρα σε διεθνή περιοδικά, έχει συμμετάσχει σε διεθνή συνέδρια και είναι κριτής σε δύο επιστημονικά περιοδικά.