Ελευθέριος Καλογιάννης

Ο Καλογιάννης Ελευθέριος είναι υποψήφιος διδάκτορας στον Τομέα Υδατικών Πόρων και Περιβάλλοντος της Σχολής Πολιτικών Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου (ΕΜΠ). Είναι κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου Οικονομικών Επιστημών από το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και Δίπλωμα Μηχανικού Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Επιστήμης Υπολογιστών από το ΕΜΠ. Παράλληλα, εργάζεται στον κλάδο των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας ως ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός στον σχεδιασμό και ανάπτυξη φωτοβολταϊκών, υδροηλεκτρικών και έργων βιομάζας. Επιπλέον, εργάζεται ως μηχανικός ενέργειας στους τομείς της ανάλυσης και παρακολούθησης της αγοράς ενέργειας στο Ελληνικό Χρηματιστήριο Ενέργειας. Οι δεξιότητές του περιλαμβάνουν την εφαρμογή προηγμένων εργαλείων πρόβλεψης, ανάλυση δεδομένων και μοντελοποίηση τόσο σε ενεργειακά όσο και σε χρηματοοικονομικά δεδομένα, καθώς στο σχεδιασμό, την παραμετροποίηση και τη διαχείριση υβριδικών μοντέλων παραγωγής ενέργειας. Η διδακτορική διατριβή θα εκπονηθεί στο πλαίσιο της αξιοποίησης υδατικών πόρων, της περιβαλλοντικής διαχείρισης και των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, και συγκεκριμένα, στο σχεδιασμό, τη βαθμονόμηση και την εφαρμογή ενός συστήματος αφαλάτωσης νερού χρησιμοποιώντας υβριδικά συστήματα  ΑΠΕ και συστήματα αποθήκευσης ενέργειας.